Mám velmi, ale opravdu velmi dlouhý seznam různých dobrot, které bych chtěla vyzkoušet. No časově to velmi nestíhám a jednak, kdo by to všechno pojedl. Tento dezert jsem měla na seznamu už velmi dlouho, psala jsem ho asi před pěti lety a až nyní na něj přišel čas. Mohu pouze konstatovat, že je velkou škodou, že jsem ho nepřipravila dříve. Je to vlastně pečený cheesecake, který je velmi vláčný, šťavnatý a vůbec není přeslazený. Milovníci máku v kombinaci s tvarohem si rozhodně přijdou na své. Autor: Adkas

SUROVINY

Těsto:

200 ghladká mouka
50 gmoučkový cukr
1 ksvejce
80 gmáslo
1/2 lžičkyprášek do pečiva
1 kscitron – kůra
špetkasůl

Krém:

500 gjemný tvaroh
200 gpomazánkové máslo
400 mlzakysaná smetana
250 gmoučkový cukr
150 mlolej
2 ksvejce
150 gmletý mák
1 bal.vanilkový cukr

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Připravíme si formu o průměru 24 cm dno vyložíme pečícím papírem.
  2. Do mísy dáme mouku, cukr, prášek do pečiva, nastrouhanou citronovou kůru, máslo a vajíčko. Vypracujeme těsto, kterým vyložíme dno formy a nezapomeneme ani na boky (do výšky cca 3 cm). Odložíme do chladničky, dokud připravíme krém.

  3. Všechny suroviny na krém kromě oleje a máku vyšleháme mixérem. Nakonec přidáme olej a promícháme. Nádivku rozdělíme na 2 stejné části. Do jedné přidáme mák.

  4. Začneme vrstvit těsto. Jednu menší vrstvu světlého těsta, jednu makového těsta. Takto střídavě vrstvíme, dokud nemineme všechno.

  5. Pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 175 stupňů cca 50-55 minut. Necháme vychladnout ve formě. Po vyjmutí z trouby nemusí být střed dortu úplně tuhý, ale chlazením se pěkně stáhne a bude pevný, nebojte se.
  6. Po vyjmutí z formy ještě dáme do lednice na minimálně 3 hodiny a potom krájíme ostrým nožem a podáváme.

Můj blog: Adkas-tastyfood