Fantastické řezy plné oříšků. Mám velmi ráda bílkové těsto, je křehké a zároveň pokud postojí je velmi vláčné. Koláček je sice časově náročnější, je třeba péct tři pláty těsta zvlášť, pak ho třeba natřít krémem a zatížit, aby se při krájení těsta neoddělovaly od sebe a pak ho na další den natíráme zbylým krémem a dozdobíme podle vlastní fantazie. Našla jsem ho někde na internetu a velmi mě zaujal, proto jsem ho musela vyzkoušet. Určitě vyzkoušejte i vy, mně doma velmi chutnal a proto se s vámi dělím o recept. Autor: Izabela

SUROVINY

Těsto:

400 ghladká mouka speciál
1 bal.prášek do pečiva
150 gmoučkový cukr
200 gmáslo
4 ksžloutky
3-4 PLzakysaná smetana

Krém:

700 mlmléko
2 bal.smetanové pudinky
2 PLdětská krupice
1 bal.vanilkový pudink
250 gmáslo
250 gmoučkový cukr
1 PLkoňak

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Vejce jsem rozdělila. Mouku jsem prosála, přidala jsem žloutky, prášek do pečiva, cukr, máslo a smetanu. Všechno jsem smíchala a vypracovala těsto. Těsto jsem rozdělila na 3 stejné části. Všechny 3 části jsem vyválela na pečícím papíře.
  2. Bílková hmota: 4 bílky, 150 g moučkový cukr, špetka soli. K bílků jsem přidala špetku soli a utřela na sníh. Přidávala jsem po lžíci moučkový cukr a vyšlehala tuhý sníh. Sníh jsem rozdělila na 3 stejné části. 250 g ořechů jsem rozdrtila a rozdělila jsem je na 3 stejné části. Ještě je třeba 350 ml kiwi džem domácí. Vyválené těsta jsem natřela bílkovou hmotou a posypala drcenými ořechy. Uložila jsem je na plech 27×37 cm. Pekly se v předehřáté troubě na 180 st. 15 min. Upečené pláty jsem nechala dobře vychladit na mřížce.

  3. V mléce jsem vymíchala pudinkové prášky, krupici a vanilkový cukr. Uvařila jsem hustou kaši, kterou jsem nechala vychladit. Máslo s cukrem jsem utřela do pěny, po lžíci jsem přidávala vychladlý pudink a dobře vyšlehanou a přidala jsem koňak. Krém jsem rozdělila na 3 stejné části a uložila do lednice ztuhnout.

  4. Sestava koláče: na podnos jsem uložila první plát těsta, natřela jsem ho horkým kiwi džemem. Na džem jsem natřela třetinu krému a položila jsem druhý plát těsta. Opět jsem zahřála džem a natřela jsem i druhý plát těsta a pak jsem natřela druhou částí krému. Zakryla jsem ho třetím plátem těsta. Třetí část krému jsem uložila i s koláčem do lednice na celou noc. Krémem jsem nenatřela koláč proto, protože ho je třeba zatížit. Zakryla jsem ho pečícím papírem a uložila jsem na něj 4 kg mouky. Druhý den jsem na koláč natřela třetí část krému a posypala drcenými ořechy a strouhanou čokoládou.

  5. Velmi lahodný ořechový zákusek s osvěžujícím kiwi džemem. Přeji dobrou chuť.