Pěstování okurek může být neuvěřitelně obohacující, ale zajištění zdravé a bohaté úrody vyžaduje pečlivou péči o výživu půdy. Jedním z přírodních a účinných doplňků, které můžete použít, je dřevěný popel. Zde se dozvíte, jak může dřevěný popel prospět vašim rostlinám okurek a jak jej efektivně využít.

Výhody použití dřevěného popela

 1. Zdroj draslíku: Dřevěný popel je bohatý na draslík, základní živinu, která pomáhá rostlinám s regulací vody, kvetením a plodením. Draslík zlepšuje celkový zdravotní stav a produktivitu rostlin okurek.
 2. Úprava pH: Dřevěný popel může pomoci zvýšit pH kyselých půd, takže jsou neutrálnější a vhodné pro pěstování okurek.
 3. Mikroživiny: Kromě draslíku obsahuje dřevěný popel malá množství základních mikroživin, jako je vápník, hořčík a fosfor, které přispívají k celkovému nutričnímu profilu vaší půdy.
 4. Odpuzovač škůdců: Zásaditá povaha dřevěného popela může pomoci odradit škůdce, jako jsou slimáci a hlemýždi, kteří mohou poškodit mladé rostliny okurek.

Jak připravit a použít dřevěný popel

 1. Sběr dřevěného popela: Použijte popel z tvrdých dřev, jako je dub, javor nebo buk, protože obsahují vyšší obsah živin. Vyhněte se používání popela z ošetřeného dřeva, lakovaného dřeva nebo briket z dřevěného uhlí, protože mohou obsahovat škodlivé chemikálie.
 2. Skladování dřevěného popela: Uchovávejte popel v kovové nádobě s těsně přiléhajícím víkem, aby byl suchý a nemohl absorbovat vlhkost ze vzduchu.

Jak aplikovat dřevěný popel ve vaší okurkové zahradě

 1. Příprava půdy: Před výsadbou zapravte do půdy dřevěný popel. Naneste asi 1-2 libry popela na 100 čtverečních stop a důkladně jej promíchejte do horních 6-8 palců půdy. To pomáhá zvýšit pH půdy a zlepšuje dostupnost živin.
 2. Výsadba: Při sázení semen nebo sazenic okurek nasypte do každé výsadbové jamky malé množství dřevěného popela. To poskytuje podporu draslíku přímo v kořenové zóně.
 3. Obvaz: Během vegetačního období můžete použít dřevěný popel jako vrchní obvaz kolem základny rostlin. Lehce posypte popel a jemně jej zapracujte do půdy, dávejte pozor, abyste nenarušili kořeny.
 4. Kompost: Přidejte dřevěný popel do kompostu, abyste zvýšili jeho obsah živin. Dobře promíchejte, abyste zajistili rovnoměrné rozložení.

Tipy pro použití dřevěného popela

 • Klíčem je umírněnost: Příliš mnoho dřevěného popela může zvýšit pH půdy příliš vysoko, což znesnadňuje rostlinám vstřebávání určitých živin. Používejte jej s mírou a pravidelně testujte pH půdy.
 • Vyhněte se mokru: Neaplikujte dřevěný popel za mokra nebo větru, abyste zabránili jeho smytí nebo odfouknutí půdy.
 • Kombinujte s organickou hmotou: Dřevěný popel funguje dobře v kombinaci s jinými organickými doplňky, jako je kompost nebo dobře shnilý hnůj, aby se vytvořil vyvážený nutriční profil.

Závěr

Použití dřevěného popela ve vaší okurkové zahradě je přirozený a účinný způsob, jak zlepšit zdraví rostlin a zvýšit výnos. Tím, že poskytuje bohatý zdroj draslíku a pomáhá vyrovnávat pH půdy, může dřevěný popel pomoci vašim rostlinám okurek prosperovat. Zařaďte tuto jednoduchou techniku ​​do své zahradnické rutiny a vychutnejte si tuto sezónu větší, zdravější a hojnější okurky!