15 geniálních způsobů, jak využít vaječné skořápky

Vaječné skořápky se často bez přemýšlení vyhazují, ale jsou neuvěřitelně univerzální a lze je použít různými chytrými způsoby. Zde je 15 geniálních způsobů, jak využít vaječné skořápky, které vás možná donutí si je dvakrát rozmyslet, než je hodíte do koše:

 1. Zahradní hnojivo Drcené vaječné skořápky jsou skvělým doplňkem vaší zahradní půdy. Poskytují vápník, který je nezbytný pro růst rostlin. Jednoduše rozdrťte skořápky a posypte je kolem základny vašich rostlin.
 2. Vaječné skořápky na hubení škůdců mohou odradit škůdce, jako jsou slimáci, šneci a dokonce i kočky. Rozházejte rozdrcené skořápky po vaší zahradě, abyste vytvořili bariéru, kterou tito škůdci nepřekročí.
 3. Vylepšovač kompostu Přidejte vaječné skořápky do své kompostovací hromady. Rozkládají a pomáhají vyrovnávat pH kompostu, obohacují jej o cenné živiny.
 4. Startéry semen Použijte vaječné skořápky jako malé květináče pro zakládání semen. Jsou biologicky odbouratelné a lze je zasadit přímo do půdy, když jsou sazenice připraveny, čímž poskytují mladým rostlinám extra podporu vápníku.
 5. Domácí čistič Drcené vaječné skořápky lze použít jako jemný abrazivní čistič. Smíchejte je s trochou mýdlové vody, abyste drhli hrnce, pánve a další povrchy bez poškrábání.
 6. Obličejová maska ​​Vytvořte přirozenou peelingovou masku tak, že rozemelete vaječné skořápky na jemný prášek a smícháte je s bílky. Naneste směs na obličej a před opláchnutím nechte zaschnout pro hladší pokožku.
 7. Laundry Whitener Přidejte do prádla malý síťovaný sáček naplněný drcenými skořápkami. Skořápky pomáhají odstraňovat skvrny a udržují bílou barvu zářivou.
 8. Natural Drain Cleaner Mleté vaječné skořápky mohou pomoci udržet vaše potrubí čisté. Po smíchání s teplou vodou a mýdlem na nádobí mohou odstranit zbytky a zabránit ucpání.
 9. Doplněk vápníku pro domácí mazlíčky Rozdrťte vaječné skořápky na jemný prášek a posypte malým množstvím krmivo vašeho mazlíčka. Je to skvělý způsob, jak přidat vápník navíc do jejich stravy.
 10. Coffee Grounds Enhancer Přidejte drcené vaječné skořápky do vaší kávové sedliny před vařením. Skořápky pomáhají snižovat kyselost kávy, což má za následek jemnější chuť.
 11. Řemeslné projekty Použijte vaječné skořápky v různých řemeslných projektech. Lze je malovat, použít do mozaiky nebo jako jedinečné dekorace na velikonoční vajíčka.
 12. Doplněk vápníku pro lidi Sterilizujte a rozdrťte vaječné skořápky na jemný prášek, který můžete použít jako přírodní doplněk vápníku. Přidejte prášek do smoothies, pečiva nebo posypte jídlo.
 13. Půda pro rajčata Rostliny rajčat výrazně těží z extra vápníku. Přidejte rozdrcené vaječné skořápky do výsadbové jamky nebo kolem základny rostliny, abyste zabránili hnilobě konce květů.
 14. Krmivo pro ptáky Ptáci potřebují vápník pro své vaječné skořápky. Sterilizujte a rozdrťte vaječné skořápky a poté je smíchejte s ptačím semenem, abyste svým opeřeným přátelům dodali vápník.
 15. Deodorant pro domácnost Sušené vaječné skořápky vložte do misky nebo nádoby a vložte ji do lednice nebo skříně, aby přirozeně absorbovaly pachy.

Závěr

Vaječné skořápky jsou mnohem užitečnější, než si většina lidí uvědomuje. Od zahradničení a hubení škůdců až po kosmetické ošetření a řemeslné projekty nabízejí řadu výhod. Takže až budete příště rozbíjet vejce, dobře si rozmyslete, než skořápku vyhodíte – mohlo by se to hodit!