Recept Opečené polentové čtverečky s karamelizovanou cibulí a houbami na víně

A já jsem zapomněla na tento recept, tak ho přidávám teď. Tyto polentové jednohubky jsem dělala ještě na silvestra, ale klidně si je můžete udělat i na nějakou oslavu nebo jinou slavnostnější príležitorsť. Polenta je již skoro zapomenuta příloha, proto ji velmi ráda připravuji a stále dávám do pozornosti. Nejvíce mi chutná v kombinaci s houbami, tak jsem udělala jednohubky se žampiony.

SUROVINY

Polentové čtverečky:

2 hrnkyzeleninového vývaru
1/2 hrnkuinstantní polenty
1 lžícemásla
1/3 hrnkuparmezánu
1 žičkasoli

Karamelizovaná cibule:

2 kscibule
2 lžičkyolivového oleje
1 lžícebalsamico octa
1 lžícecukru
dle potřebysůl

Houby na víně:

250 gkrémových žampionů
1 lžičkarozmarýnu
2 lžičkyolivového oleje
1 stroužekčesneku
3 lžícevína
dle chutisůl a pepř

POSTUP PŘÍPRAVY

TISKULOŽIT

  1. Přivedeme k varu zeleninový vývar se lžící másla. Přisypeme polentu a mícháme, dokud není polenta hustá a krémová. Trvá to přibližně 10 minut.Sundáme z plotýnky a zamícháme parmezán. Polentu nalijeme do pekáčku, rovnoměrně rozprostřeme a necháme minimálně 20 minut stát.

  2. Cibuli nakrájíme na slabé proužky a dáme na pánev s olivovým olejem. Opékáme na mírném ohni.Po 3 minutých přidáme balsamico a cukr karamelizujeme 10 – 20 minut na nejnižší plamen.
  3. Houby opečeme na olivovém oleji, osolíme a opepříme. Po 10 minutách přidáme česnek a opékáme 2 minuty.Přilijeme víno a přidáme čerstvý posekaný rozmarýn. Vaříme 10 minut.Vychladlou plentu nakrájíme na čtverečky.
  4. Polentové čtverečky můžeme obalit v mouce nebo neuvařené polentě, získáme tím větší křupavost čtverečků.Čtverečky opečeme na pánvi s olejem do křupava, přibližně 2-3 minuty z každé strany.

  5. Na každý opečený čtvereček polenty dáme karamelizovanou cibuli a navrch opečené houby.