Rajčata jsou základem mnoha zahrad a jsou ceněna pro svou všestrannost a chuť, kterou do pokrmů přinášejí. Měsíc květen je však klíčovým obdobím pro založení zdravé úrody rajčat a určité chybné kroky mohou vážně ovlivnit výnos a kvalitu vaší sklizně. Zde jsou tři kritické chyby, kterým se na své zahradě během května vyvarujte, abyste si zajistili bohatou a zdravou úrodu rajčat:

 1. Výsadba příliš brzy v sezóně
  • Riziko : Rostliny rajčat jsou vysoce citlivé na mráz a nízké teploty. Výsadba rajčat venku před posledním mrazem ve vaší oblasti může vystavit mladé, křehké rostliny škodlivým mrazům.
  • Řešení : Vždy zkontrolujte místní data mrazů a počkejte, dokud nebezpečí mrazu nepomine, než rajčata vysadíte venku. Pokud toužíte po naskočení sezóny, zvažte, zda rajčata nezačít doma, nebo je použít kryty řádků, které je ochrání před neočekávanými pozdními mrazy.
 2. Nesprávné techniky zavlažování
  • Riziko : Rajčata vyžadují stálou vlhkost, aby prospívala, zvláště když zakládají kořeny a začínají růst. Přemokření může vést k hnilobě kořenů a houbovým chorobám, zatímco podmáčení, zejména v období sucha v květnu, může rostliny stresovat a vést ke špatnému vývoji a nasazování plodů.
  • Řešení : Zaveďte pravidelný plán zavlažování, který udržuje půdu rovnoměrně vlhkou, ale ne podmáčená. Použití systému kapkové závlahy nebo namáčecích hadic může pomoci přivést vodu přímo ke kořenům, snížit vlhkost na listech a minimalizovat rizika onemocnění. Zvažte také mulčování kolem rostlin rajčat, které pomůže udržet vlhkost půdy a regulovat teplotu půdy.
 3. Zanedbávání monitorování škůdců a nemocí
  • Riziko : Květen je zásadní měsíc pro nastavení preventivních opatření proti škůdcům a chorobám, které mohou rajčata postihnout. Ignorování příznaků škůdců, jako jsou mšice, červci rajčat nebo choroby, jako je raná plíseň, může rychle vést ke ztrátě vašich rostlin nebo plodů.
  • Řešení : Pravidelně kontrolujte rostliny rajčat, zda nevykazují známky škůdců a chorob. Podívejte se pod listy, kolem stonků a poblíž půdy. Při prvních známkách potíží použijte vhodné organické nebo chemické ošetření k vyřešení problému. Použití postupů integrované ochrany proti škůdcům (IPM), jako je zavádění užitečného hmyzu a používání odrůd rajčat odolných vůči chorobám, může také pomoci chránit vaši plodinu.

Když se v květnu vyhnete těmto třem běžným zahradnickým chybám, můžete své rajčata připravit na úspěšné vegetační období, které povede k bohaté sklizni lahodných rajčat. Pamatujte, že péče, kterou poskytujete v raných fázích růstu, významně ovlivňuje zdraví a produktivitu vašich rostlin rajčat.