Základní tipy na prořezávání rajčat: Vyvarujte se této běžné chyby

 

Správná péče o zahradnické rostliny přesahuje pouhé zalévání a krmení; Klíčovou roli hraje také prořezávání. Dnes se zaměříme na rajčata a zásadní postup prořezávání, abychom zajistili, že vaše rostliny zůstanou zdravé a produktivní.

Význam prořezávání rajčat

Prořezávání je životně důležité pro prevenci nemocí a podporu plodného růstu. Častou, ale závažnou chybou, které je třeba se vyhnout při prořezávání rajčat, je ponechání rostlin vlhké, což může způsobit jejich hnití a rychlé odumření. Je také nezbytné zalévat rostliny pomalu od základny, vyhnout se listům.

Pochopení prořezávání rajčat

Ne všechny odrůdy rajčat vyžadují prořezávání; někteří to potřebují k řízení růstu, zatímco jiní ne. U těch, které ano, zejména u neurčitelných odrůd, které rostou svisle, je nutný pravidelný řez.

Zde je návod, jak správně prořezávat rajčata:

  1. Identifikujte výhonky k prořezávání:   Rostliny rajčat vyvinou postranní výhonky nebo „přísavky“, které se objevují na bázi listů. Tyto přísavky je často nutné odstranit, aby rostlina nevyvinula příliš mnoho květenství, což může snížit kvalitu plodů.
  2. Kdy stříhat:   Nejlepší je stříhat tyto výhonky, když jsou asi 2 palce dlouhé. Vyvarujte se jejich odtržení; Pro čistý řez použijte čisté, ostré nůžky. Tím se zabrání poškození rostliny a možným vstupním bodům choroby.
  3. Selektivní prořezávání:   Ačkoli by měla být většina přísavek odstraněna, ponechání několika rostlin může pomoci rostlině nést více ovoce. Dávejte však pozor, abyste jich nenechali příliš mnoho, protože to může vyčerpat zdroje rostliny.
  4. Řezání středového stonku:   U vysokých a popínavých odrůd rajčat je nutné řezat středový stonek pro kontrolu výšky rostliny. Tento proces, známý jako zálivka, zahrnuje odříznutí horní části hlavního stonku těsně po poslední sadě listů.

Další tipy pro zdravá rajčata

  • Zalévání:   Zvyšte zálivku, jakmile rostlina začne plodit, protože zelenina je většinou voda.
  • Krmení:   Rostliny rajčat pravidelně krmte, abyste podpořili silný růst po celou sezónu.

Pomocí těchto tipů pro prořezávání můžete zajistit, že vaše rostliny rajčat zůstanou zdravé, ovladatelné a produktivní. Ať už pěstujete rajčata na zahradě nebo na balkóně, správné prořezávání pomůže udržet vaše rostliny ve špičkové kondici, připravené poskytovat čerstvá, lahodná rajčata na dosah ruky.