Zjistěte, jak udržet mandarinky čerstvé po celý rok, i mimo sezónu, pomocí tradiční metody konzervace.

Sezónní mandarinky: kulinářské potěšení Mandarinky, ceněné pro svou sladkou chuť a oblíbenost u všech věkových kategorií, zejména u dětí, se obvykle sklízejí od října do února. Díky této sezónní dostupnosti jsou v těchto měsících chutnější a dostupnější. Jíst lokálně vyráběné sezónní potraviny podporuje místní ekonomiku a snižuje potřebu dovážených produktů.

Zachování mandarinek: starověká metoda Mandarinky však nemusíte ztratit, jakmile sezóna skončí. Použitím konzervační techniky z minulosti si můžete užívat čerstvé mandarinky po celý rok. Níže vám vysvětlíme, jak tuto lahodnou konzervu připravit.

Ingredience:

 • 2 kg mandarinek
 • zavařovací sklenice
 • Vařící voda
 • 2 zuby
 • 1 tyčinka skořice
 • 180 g krupicového cukru

Metoda:

 1. Připravte mandarinky   : Začněte oloupáním pevných mandarinek. Odstraňte vnější slupku a všechny bílé části (albedo), které jsou vláknité, ale pro tento recept nejsou nutné.
 2. Umístění sklenic   : Vložte připravené mandarinkové segmenty do čistých sklenic.
 3. Počáteční namáčení   : Nalijte vroucí vodu do sklenic a zakryjte mandarinky. Sklenice uzavřeme víčkem a necháme asi 15 minut odpočinout.
 4. Připravte sirup   : Po namočení mandarinek slijte vodu do pánve. Do vody přidejte hřebíček, skořici a cukr a přiveďte k varu. Tento proces netrvá dlouho: jen dostatek času na rozpuštění cukru a vyluhování koření do sirupu.
 5. Plnění sklenic   : Odstraňte koření a horkým kořeněným sirupem přelijte mandarinky ve sklenicích.
 6. Uzavřete a vychladněte   : Zavřete víčka a zabalte je do látky nebo ručníku, aby pomalu vychladly.

Skladování: Po vychladnutí uložte sklenice do spíže. Tyto krásně konzervované mandarinky si můžete vychutnat v kteroukoli roční dobu, takže budete mít čerstvé mandarinky vždy po ruce.