Jak oživit bojující orchidej: Průvodce 5minutovým omlazením

Orchideje, ty stálezelené tropické krásky, jsou proslulé svou rozmanitostí a mají téměř 25 tisíc druhů. Mezi nimi vyniká jako oblíbená a komerčně dostupná odrůda orchidej phalaenopsis, známá také jako motýlí orchidej díky tvaru květu.

Navzdory své pověsti nenáročné na údržbu mohou orchideje stále trpět, pokud o ně není správně pečováno. Nebojte se však, protože oživení uschlé orchideje je zcela proveditelné. Takto:

Za prvé, je důležité diagnostikovat problém. Pokud si všimnete shnilých kořenů, pravděpodobně je na vině přemokření. Naopak, pokud okvětní lístky opadnou nebo listy zežloutnou, vaše orchidej má pravděpodobně žízeň.

Ke každému scénáři přistupujete takto:

Oživte dehydratovanou orchidej: Pokud vaše orchidej zvadla kvůli nedostatku vody nebo nadměrnému pobytu na slunci, spásu máte na dosah důkladnou zálivkou. Jednoduše ponořte rostlinu v květináči do vody asi na 10 minut a ujistěte se, že kořeny jsou zcela ponořené. To omlazuje kořeny a půdu. Poté nechte pánev okapat.

Záchrana přemokřené orchideje: U přemokřené orchideje začněte tím, že necháte vyschnout půdu. Dále zkontrolujte kořeny, zda nevykazují známky rozkladu; Měkké hnědé kořeny, které vydávají nepříjemný zápach, naznačují problémy. Zastřihněte nemocné kořeny dezinfikovanými zahradnickými nůžkami a přesaďte orchidej do čerstvé půdy, abyste pomohli s drenáží.

Nyní, jak se dobře starat o orchideje:

Ideální podmínky pro pěstování: Orchidejím se daří ve vlhkém prostředí, ale nesnáší suché teplo ze zdrojů, jako jsou radiátory. Udržujte vlhkost denním mlžením listů a umístěním rostliny mimo zdroje tepla. Ideální je částečný stín, který vytváří rovnováhu mezi vystavením světlu a vyhýbáním se teplu.

Tipy pro zavlažování: Orchideje zalévejte každý týden na jaře a v létě a jednou za dva týdny na podzim a v zimě. Během dormance se prostor odpovídajícím způsobem zavlažuje, aby byla půda před rehydratací suchá. Používejte nevápnitou vodu pokojové teploty, odstraňte přebytečnou vodu z podšálků, abyste zabránili hnilobě kořenů.

Hnojení: Zlepšete zdraví orchidejí pomocí specializovaných zředěných hnojiv pro orchideje, střídejte přípravky bohaté na dusík pro růst listů a přípravky bohaté na draslík pro kvetení.

Dodržováním těchto kroků nejen oživíte bojující orchidej, ale také podpoříte její růst a kvetení a vnesete do svého životního prostoru novou vitalitu.