Objevení potenciálu citrusových slupek jako bezplatného a účinného hnojiva by mohlo způsobit revoluci v růstu sazenic, ale je to zdroj, který je často přehlížen. S blížící se zimou není jen čas sbírat vaječné skořápky a cibuli; Je také nejlepší čas využít sílu citrusových slupek k výživě sazenic.

Proč citrusové kůry?

Přehlížená hodnota citrusových slupek spočívá v jejich nutričně bohatém složení, obsahujícím fosfor, draslík, dusík a další. Když se tyto slupky zavedou do půdy, stanou se pastvou pro půdní mikroorganismy a spustí kaskádu uvolňování živin, které prospívají růstu rostlin.

Citrusové slupky navíc obsahují pektin, látku, o které je známo, že zlepšuje půdní mikrobiální aktivitu a zároveň reguluje hladinu vlhkosti. Tato dvojí funkce zaručuje optimální hydrataci půdy, která je nezbytná pro vitalitu sazenic ve fázi tvorby.

Sklizeň a příprava:

Preferovanou metodou je sušení citrusových slupek, buď pomocí ústředního topení, nebo sušením v troubě. Po zaschnutí lze slupky snadno rozdrtit kuchyňským náčiním nebo válečkem a připravit je na zapravení do půdy.

K tomu můžete použít jakýkoli druh citrusového ovoce, ať už je to mandarinka, pomeranč, citron, grapefruit nebo limetka.

Žádost o sazenice:

Integrace mleté ​​citrusové kůry do substrátu pro sadbu se ukazuje jako nejúčinnější metoda. Obecný pokyn doporučuje přidat 2 polévkové lžíce citrusového prášku na litr substrátu, což může tvořit až 20 % celkové směsi.

Nebojte se, že to přeženete; Přebytek prášku z citrusové kůry sazenicím neškodí, pouze zlepšuje jejich růst. Použití citrusových slupek jako hnojiva nejen šetří zdroje, ale také maximalizuje potenciál sazenic, což vede k bohaté sklizni.