1. Levandule (Lavandula) Levandule se svou příjemnou vůní děsí komáři, mouchy a blechy. Pro přirozenou ochranu ji vysaďte kolem své zahrady nebo poblíž dveří a oken.
 2. Máta (Mentha) Máta je účinná proti mnoha škodlivým hmyzům, jako jsou mravenci, komáři a dokonce i myši. Zasaďte ji na okraj zahrady nebo do květináčů, abyste kontrolovali její šíření.
 3. Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) Rozmarýn je přírodní repelent proti komárům a molům. Může také odrazit některé brouky. Pro nejlepší výnosy ji pěstujte na plném slunci.
 4. Bazalka (Ocimum basilicum) Bazalka odpuzuje komáry a mouchy domácí. Je ideální pro výsadbu poblíž dveří a oken nebo kolem rostlin rajčat pro dvojí výhody.
 5. Měsíček lékařský (Calendula officinalis) Měsíčky odpuzují háďátka a další půdní škůdce. Jejich přítomnost také pomáhá chránit okolní zeleninu před různým škodlivým hmyzem.
 6. Česnek (Allium sativum) Česnek je účinný při odpuzování mšic, brouků a kořenových červů. Vysazujte stroužky česneku kolem citlivé zeleniny pro přirozenou ochranu.
 7. Chryzantéma (Chrysanthemum) Chryzantémy obsahují pyrethrin, přírodní insekticid. Jsou zvláště účinné proti mravencům, blechám, vším a štěnicím.

7 rostlin, které přitahují opylovače

 1. Levandule (Lavandula) Kromě toho, že odpuzuje škůdce, levandule přitahuje včely a motýly svými voňavými a barevnými květy.
 2. Slunečnice (Helianthus annuus) Slunečnice milují včely a ptáci. Poskytují bohatý nektar a výživná semena, která pomáhají přilákat různé opylovače.
 3. Echinacea (Echinacea purpurea) Echinacea je odolná rostlina, která svými velkými kuželovitými květy přitahuje včely, motýly a další opylující hmyz.
 4. Včelí balzám (Monarda) Včelí balzám, známý také jako bergamotový nebo Oswego čaj, přitahuje včely, motýly a kolibříky. Jeho jasné květy a aromatické listy jsou velmi atraktivní.
 5. Šalvěj (Salvia) Mudrci, zvláště modrá šalvěj a šalvěj šarlatová, jsou velmi atraktivní pro včely a motýly. Kvetou bohatě a po dlouhou dobu.
 6. Jetel (Trifolium) Jetel je vynikající půdopokryvná rostlina, která svými malými bílými nebo růžovými květy přitahuje včely. Také obohacuje půdu dusíkem.
 7. Milkweed (Asclepias) Milkweed, neboli motýlí plevel, je nezbytný pro životní cyklus motýlů monarchových. Přitahuje také mnoho dalších druhů opylovačů.

Začleněním těchto rostlin do vaší zahrady můžete nejen odpudit škůdce, ale také přilákat důležité opylovače, čímž přispějete ke zdraví vašich plodin. Kombinace těchto dvou druhů rostlin vytváří vyvážený a prosperující ekosystém.