Cheesecake je už známý dezert i u nás. Velmi ráda ho připravuji, protože při tomto dezertu se dá experimentovat. Můžete přidat všechno možné, různé ovoce, nastrouhanou čokoládu do tvarohové hmoty, nebo můžete přidat mascarpone nebo ricottu nebo jiný smetanový sýr. Víte ho připravit i v létě, pokud přidáte citrónovou šťávu nebo ovoce, může vás dokonale osvěžit během horkých dnů nebo ho víte připravit i nasladko s karamelem nebo čokoládovou polevou. No způsobů je mnoho, tak už jen vybrat ten správný recept a můžeme se pustit do přípravy. Autor: Dulinka

SUROVINY

Korpus:

150 gmáslových sušenek
50 gmásla

Náplň č.1:

250 gmascarpone
250 gtvarohu ve vaničce
125 gmoučkového cukru
1 kslimetka
3 ksvajíčka

Náplň č.2:

250 gmascarpone
350 gjahod
3 lžícemoučkového cukru
2 lžičkyvanilkového extraktu
2 lžičkyjedlé želatiny v prášku
trochuhorké vody

Na ozdobení:

lístkymeduňky
lístkymáty
celé jahody

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Nejdříve si dno dortové formy vyložíme pečícím papírem a začneme sušenkovým korpusem. Sušenky rozdrtíme buď válečkem nebo v mixéru. Máslo rozpustíme a smícháme se sušenkami.
  2. Na dno formy natlačíme lžící sušenkový základ a dáme do ledničky.

  3. Pokračujeme pečenou vrstvou. Rozehřejeme troubu na 175°C a vložíme na její dno pekáč s vodou, abychom měli v troubě vlhko. Mascarpone vyšleháme s cukrem, tvarohem, šťávou a kůrou z limetky. Po jednom přidáváme vajíčka, vždy jedno zašleháme a přidáme další. Vše nalijeme na sušenkový základ a pečeme 15 min na 175°C. Snížíme teplotu na 120°C a pečeme ještě 30 min.

  4. Pečený cheesecake necháme dobře vychladit minimálně 4 hodiny. Proto začneme dělat cheesecake ráno nebo den předem. Mascarpone promícháme s cukrem a extraktem. Přisypeme jahody, které rozmačkáme vidličkou a promícháme. Uložíme do ledničky, dokud nám nevychladne pečená vrstva dortu.

  5. Před nalitím jahodové vrstvy na dort práškovou želatinu rozpustíme v trošce horké vody.
  6. Používám ten velký sáček práškové želatiny z Lidlu. Na tohle množství 2 lž stačily. Po lžících k želatině zamícháváme jahodovou směs.Jahodovou vrstvu natřeme na pečenou část dortu a znovu dáme chladit.
  7. Dort chladíme minimálně další 3 hodiny. Dozdobíme celými jahůdkami a případně lístky máty či meduňky.

Můj blog: Dobrotydulinka