Ostravan dort podle Ivetky.

SUROVINY

Cukrářské piškoty 1/2:

47 gcukr moučka
214 gmouka hladká
172 gbílky
114 gžloutky
cukr moučka na posypání
214 gcukr krupice

Vlastní krém:

150 gcukr krupice
45 gvoda
120 gžloutky
270 gmáslo
45 grum

Čokoláda:

100 gČokoláda ředěná tukem
50 gOřechy na obsypání
50 gSmetana 33% na pucky

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Obalíme si ráfek nebo dortovou formu papírem a položíme si takto připravenou formu na desku (podložku). Ohraničený prostor polijeme čokoládou na kterou ihned pokládáme za mokra po cele ploše piškoty.A počkáme až jak čokoláda zatuhne. Mezi tim si připravíme krém.
  2. Příprava krému:V misce vyšleháme žloutky s 1/5 cukru krupice .Zbytek cukru svaříme s vodou na 115st.C horký rozvar zašleháme do šlehajících se žloutků.Po vychladnutí přidáme máslo a znovu šleháme a nakonec přidáme rum.
  3. Jak nám čokoláda zatuhla s piškoty tak piškoty navlhčíme štávou s kompotu a zarovnáme vlastním máslovým krémem.Druhou vrstvu piškotů pokládáme kolmo k předešlé vrstvě.Opět zarovnáme krémem a přiložíme 3vrstvu piškotů a opět zarovnáme krémem .Necháme zatuhnout .Vykrojíme z ráfku nebo dortové formy .Boky obmažeme krémem a posypeme mletými ořechy.Do prostřed dorty dáme trochu mletých ořechů vlašských do tvaru kruhu a po okraji uděláme pucku vyšlehanou šlehačkou.Můžeme přizdobit čokoládovým dekorem který si můžete udělat a nebo koupit.
  4. Výrobní postup piškotů:V jedné misce vyšleháme žloutky s 1/3cukru krupice v druhé misce vyšleháme bílky s 2/3 cukru krupice do tuha.Obě hmoty zlehka spojíme a lehce zamícháme prosátou hladkou mouku .Hmotu stříkáme sáčken s hladkou trubičkou do tvaru cukrářských piškotů.Jakmile piškoty nastříkáme posypeme moučkovým cukrem .Pečeme při teplotě 160-170st.C ( nebo si piškoty koupíme v obchodě).