Recept Balkánský jablečný koláč

Známá mi posunula recept na výborný balkánský jablečný koláč. Jelikož jablka mám odložené v komoře ještě ze zahrady mé mamky, tak jsem se s radostí pustila do přípravy. Je opravdu velmi chutný a hlavně šťavnatý. Doporučuji tomu, kdo má rád jablkové koláče. Určitě si pochutná.

SUROVINY

Těsto:

5 ksvejce
200 gkr. cukr
1 bal.vanilkový cukr
120 mlolej
150 mlvoda
200 ghladká mouka
1 bal.prášek do pečiva

Dále:

200 gkr. cukr
1 kgjablka
2 bal.vanilkový pudink

Na vrch:

750 mlsmetana ke šlehání
dle chutiskořice

POSTUP PŘÍPRAVY

TISKULOŽIT

  1. Vajíčka oddělíme – žloutky vyšleháme s kr. a vanilkovým cukrem do tuhé pěny, přidáme olej a vodu. Přidáme i mouku smíchanou s práškem do pečiva. Z bílků vyšleháme tuhý sníh, který jemně zapracujeme k žloutkové hmotě. Připravené těsto navrstvíme na plech a dáme péct. Pečeme při teplotě 180 stupňů asi 20-25 minut. Po upečení necháme těsto vychladnout.

  2. Jablka očistíme a nastrouháme na hrubém struhadle. Dáme je do hrnce, přidáme cukr /já přidala i skořici, ale nemusíte/. Přidáme 2 bal. vanilkového pudinkového prášku, který jsme rozmíchali v trošce vody a neustálým mícháním uvaříme hustou jablečnou hmotu.

  3. Na upečené těsto navrstvíme ještě horkou jablečnou hmotu a pěkně ji uhladíme. Necháme vychladnout. Po vychladnutí jsem nakrájela koláč na menší kostky, které jsem ozdobila šlehačkou a posypala skořicí.