Recept Špaldoto s červenou řepou

Rizoto ze špaldy se nazývá špaldoto 🙂 docela zajímavý název, co říkáte? Určitě vyzkoušejte připravit mnohem zdravější rizoto jako z klasické rýže. Základ tvoří špalda, která já díky červené řepě pěkně zbarvená do červena. Špaldoto je ochucené je česnekem, cibulí, provensálským kořením a hlavně bílým vínem. To tam nechá neskutečnou chuť, kterou si zamilujete. Na talíři ozdobíme ještě čerstvými listy špenátu a nezapomeňte ani na kozí sýr, který dokonale ladí s chutí červené řepy.

SUROVINY

1 – 2 paličkyčesnek
1 ksčervená cibule
2 ksvařená červená řepa
250 gšpalda
1 lkuřecí nebo zeleninový vývar
80 mlbílé víno
pár lžicolivový olej
špetkasůl
špetkapepř
špetkaprovensálské koření či hrst čerstvých bylinek
2 hrstilistový špenát
hrstkozí sýr

POSTUP PŘÍPRAVY

TISKULOŽIT

  1. Špaldu dáme na síto, propláchneme vodou a necháme odkapat. Zatím nakrájíme červenou cibuli a česnek nadrobno a vařenou řepu nahrubo.
  2. Na pánvi zvolna zahřejeme olej a na něm pak necháme opotit červenou cibuli a česnek až cibule zesklovatí. Potom přidáme špaldu a promícháme ji tak, aby zrnka byla obalená v oleji.
  3. Zalijeme směs bílým vínem a necháme víno téměř odpařit. Potom pomalu naběračku po naběračce postupně přidáváme vývar a mezitím mícháme. Špalda je hotová, když je příjemně měkká. Tato fáze trvá zhruba 20 minut. Vývar musíme nechat zcela odpařit, je možné, že nevyužijeme všechen.
  4. Po uvaření špaldy přidáme červenou řepu a rychle promícháme. Zhasneme plamen a ještě do směsi přidáme dvě či více hrstí listového špenátu.
  5. Špaldoto dochutíme dle gusta solí, pepřem a bylinkami. Můžeme také přidat lžíci chilli omáčky. Nejlépe je podávat špaldoto posypané kozím sýrem či jiným druhem sýra, protože je díky řepě poměrně nasládlé a sýr krásně vyváží jeho výtečnou chuť.