Švábské nudle s bobem a krutony /fotorecept/

Nezapomínejte, že jídlo na talíři musí i vypadat. Já se stále snažím, abych to krásné na talíř naaranžovala, aby to nebylo jen tak vrženy a jak se říká, aby i oči jedli. Někdy se s tím třeba vyhrát a ocení to každý jedlík, určitě, věřte mi. Nudle můžeme připravit nasladko, jako je ve zvyku s mákem, ořechy, tvarohem, ale já je raději připravuji naslano, s bobem a krutony a samozřejmě nemůže chybět ani domácí uzená klobása. Nudle také domácí, no prostě pochoutka jaksepatří.

SUROVINY

Suroviny na nudle:

2 ksvejce
kolik přijme vejcepolohrubá mouka
špetkasůl

Kromě toho:

1/2 kgbob za čerstva vylúskaný
1 krajícchleba
100 gdomácí uzená klobása
1 kscibule
1 PLvepřové sádlo domácí
špetkačervená mletá paprika

POSTUP PŘÍPRAVY

TISKULOŽIT

  1. Připravila jsem si domácí nudle. Do prosáté polohrubé mouky jsem udělala důlek a přidala jsem vejce a špetku soli. Mouku jsem přidávala podle potřeby tolik, aby vniklo polotuhé těsto. Těsto jsem dobře vypracovala.
  2. Vyválela jsem tenký plát a nakrájela na pásy. Pásy jsem na sebe uložila a nakrájené širší nudle. V hrnci jsem nechala sevřít osolenou vodu, nudle jsem vložila a když vypluli na vrch scedila jsem je.

  3. Na toto jídlo jsem použila domácí bob různobarevný vylúskaný za čerstva, tedy nebyl ještě suchý. Takto vylúskaný bob jsem zamrazila a uložila do lednice.
  4. Před použitím jsem ho rozmrazila a v malém množství vody vařila 3x po 5 min. Pokaždé jsem vodu slíla a dala čistou. Dělám to proti nadýmání.
  5. Do hrnce jsem dala vařit kromě bobu i zeleninu a dělala jsem vlastně bobovou polévku. Třetinu uvařeného bobu jsem odebrala. Na toto jídlo můžete použít takový bob jaký máte doma může být i bílý, strakatý, je to na vás jaký si zvolíte a máte rádi.
  6. Starší chléb jsem nakrájené na kostky. Na pánev jsem dala opéct kostky chleba. Když byly opečené do křupava, poprášila jsem je špetkou červené mleté papriky a odložila stranou. Na druhé pánvi jsem nechala roztát sádlo, přidala jsem cibuli a opekla dozlatova. Přidala jsem špetku červené mleté papriky, smíchala a tímto jsem polila uvařené nudle.
  7. Přidala bob a všechno jsem dobře promíchala. Klobásu, která se vařila v polévce jsem nakrájela na kolečka. Hotové nudle jsem uložila na talíř, posypala jsem je kostkami opečeného chlebu a ozdobila klobáskou.
  8. Jídlo se podává s kyselou okurkou.
  9. Mám úctu ke všem švábským jídlům. Vařili chutně, hospodárně a smyslně. Strávila jsem delší dobu v Maďarsku na Hortobágyszkej stepi. Učila jsem se péct domácí chléb, koláče a vařit jídla, které bylo možné zhotovit pouze z těch surovin, které  se dopestovali na pustě, kde jeden dům od druhého byl vzdálen často i kilometr. S úctou se skláním nad umem těchto lidí, kteří neměli ledničku, mikrovlnku, plyn a žádné vymoženosti moderní techniky a dokázali vařit a péct úžasné jídla. Komunita švábů patří do další skupiny lidí, kterých si nesmírně vážím. Ochutnejte toto jídlo a jsem si jistá, že vám bude chutnat. Přeji vám dobrou chuť.