Svátek sv. Martina bez husy nejde. Upečte si tu nejlepší, s křupavou kůží a šťavnatým měkkým masem. Nezapomeňte si připít svatomartinským vínem.

Svatomartinská husa

Ingredience na 6 porcí

  • 1 husa vcelku
  • 4 bobkové listy
  • sůl
  • čerstvě mletý pepř
  • 1 rozpůlená cibule
  • plus cibule na vyložení plechu

 

Postup

Celkový čas přípravy: 180 min

1

Husu nechte stát venku, aby získala barvu a pokojovou teplotu. Rozehřejte si troubu na 220 °C. Husu očistěte a osušte důkladně utěrkou, včetně vnitřní dutiny. Z krku odstraňte husí tuk, přebytečnou kůži seřízněte. Tuk využijete při přípravě omáčky. Stejně tak i krk, přední část křídel a zbylé vnitřnosti. Husu ze všech stran i uvnitř opepřete a osolte.

Svatomartinská husa
2

Oloupejte cibuli, rozpulte ji a společně s bobkovým listem ji vložte do břišní dutiny. Maso se zevnitř při pečení provoní. Husu vložte do pekáče s mřížkou, aby se nepekla v tuku, ale byla propečená dokřupava i zespodu. Nebo plech vyložte rozpůlenými cibulemi ( či seříznutým česnekem) a husu položte na ně.

Svatomartinská husa
3

Husu pečte na 220 °C prvních 30 minut, poté teplotu snižte na 160 °C. Pokud k huse budete připravovat omáčku, teď je její chvíle. Během pečení husu kontrolujte, aby se vám nepřipekla. Pokud bude kůže příliš rychle hnědnout, dejte ji na nižší rošt nebo přikryjte alobalem.

Svatomartinská husa
4

Husí tuk si nakrájejte na kousky, krk nasekejte sekáčkem na menší kusy, křídla na půlky. Pokrájejte srdce a žaludek, játra můžete ponechat vcelku.

Svatomartinská husa
5

Sádlo rozpusťte v hrnci na mírném plameni, potom restujte v tomto pořadí krk, křidýlka, žaludky. Nakonec vmíchejte srdce a játra. Zalijte 2 litry vody a nechte pomalu vařit. Během vaření odstraňte naběračkou usedliny a pěnu, která se začne na hladině tvořit. Omáčka se vaří cca 2,5 hodiny. Pokud bude potřeba, dolévejte vlažnou vodou. Po dovaření, vyjměte všechny kosti, rychle je zchlaďte a oberte z nich zbylé maso. to vraťte zpět k omáčce.

Svatomartinská husa
6

Poté, co se dopekla husa, ji nechte odpočívat na mřížce. Vypečený tuk z pekáčku slijte a sceďte. Použijte ho na pečení brambor, pokud je budete chtít podávat jako přílohu. Z hrnce, kde se vaří omáčka, naberte jednu naběračku a vlijte do pekáče po huse. Stěrkou posbírejte veškeré zbytky a vraťte zpět k omáčce.

Svatomartinská husa
7

Po dovaření omáčky ji rozmixujte tyčovým mixérem nebo přelijte do robotu a umixujte dohladka při nízkých otáčkách. Ochutnejte a dosolte a opepřete podle potřeby.

Svatomartinská husa
8

Husu během pečení občas kontrolujte, dvířka trouby ale neotvírejte příliš často. Husa o váze cca 4,5 kg potřebuje péct celkem 4 hodiny. Pokud chcete zkontrolovat, zda je upečená, propíchněte její stehno špejlí a pokud bude vytékat čirá tekutina, je husa hotová.

Svatomartinská husa
9

Poté co je husa dopečená, musí odpočívat. Neservírujte ji ihned, co ji dopečete. Vytáhněte husu z trouby, přendejte ji na velký talíř a udržujte ji na teplém místě. Mezitím si dohotovte zbylé přílohy. Během pečení můžete k huse přidat zeleninu, např. dýni, mrkev, nebo rozpůlená jablíčka a upéct je doměkka. k huse doporučujeme upéct křupavé brambory.

Svatomartinská husa